1. Splošno
Priprave so namenjene osebam, ki se želijo pripraviti na strokovni izpit iz upravnega postopka. Priprave potekajo 3 dni po 6 pedagoških ur, pri čemer del priprav namenjen tudi praktičnemu usposabljanju, kjer udeleženci sami rešujejo konkretne primere, ki so podobni primerom na strokovnem izpitu. Priprave so interaktivno zasnovane na način, da predavatelji navajajo praktične primere in sproti preverjajo odziv udeležencev. Udeleženci priprav prejmejo tudi posebno gradivo za pristop k strokovnem izpitu.
Priprave na strokovni izpit bodo potekale v treh zaporednih dneh, od 3.4. do 5.4. od 9.00 do 14.00 na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru. Vsak dan vključuje odmor od 11.15 do 11.45 v času katerega je udeležencem na voljo brezplačna kava, sadje in pecivo.
2. Program priprav po dnevih
PRVI DAN
1. Uvod
Pomen in namen ZUP v upravnih postopkih.
2. Osnovni pojmi in temeljna načela ZUP
Opredelitev upravnega postopka. / Načelo zakonitosti. / Načelo varstva pravic strank. / Nepristranskost in neodvisnost organov. / Načelo hitrosti in učinkovitosti postopka. / Pravica do izjave in dokazovanja.
3. Udeleženci v postopku
Stranke v postopku: kdo je lahko stranka postopka in kakšne so njihove pravice. / Drugi udeleženci v postopku: priče, izvedenci in zastopniki. / Vloga upravnega organa in uradne osebe v postopku.
4. Potek upravnega postopka
Začetek postopka: Po uradni dolžnosti. / Na zahtevo stranke. Pripravljalni postopki: Zbiranje podatkov in dokazov. / Vloge strank in dopolnitev vlog. / Glavna obravnava in dokazovanje: Vrste dokazov (listine, pričevanja, ogled). / Pravila za izvedbo dokaznega postopka. / Odločanje in izdaja odločbe: Oblika in vsebina odločbe. Roki za odločanje in odprava nepravilnosti.
5. Praktični del
Konkretna vprašanja in praktični primeri. Udeleženci preko interaktivnih načinov odgovarjajo na konkretna teoretična vprašanja in na ta način preverijo svoje znanje in razumevanje snovi. Prav tako udeleženci prejmejo konkretne primere za pripravo upravnih aktov, ki jih skušajo samostojno napisati.
DRUGI DAN
1. Pravna sredstva v upravnem postopku
Pogoji za vložitev pravnih sredstev / Redna pravna sredstva: Pritožba: kdo jo lahko vloži, v kakšnem roku in komu je namenjena. / Postopek z obravnavo pritožbe. / Izredna pravna sredstva: Razveljavitev, sprememba ali odprava odločbe po nadzorstveni pravici. / Obnova postopka.
2. Posebne teme
Poenostavljeni upravni postopki. / Posebni upravni postopki (npr. v davčnih ali gradbenih zadevah). / Elektronsko poslovanje v upravnem postopku (e-uprava) in uporaba informacijske tehnologije. / Varstvo osebnih podatkov. / Upravni nadzor. / Izvršba upravnih odločb.
3. Praktični del
Konkretna vprašanja in praktični primeri. Udeleženci preko interaktivnih načinov odgovarjajo na konkretna teoretična vprašanja in na ta način preverijo svoje znanje in razumevanje snovi. Prav tako udeleženci prejmejo konkretne primere za pripravo upravnih aktov, ki jih skušajo samostojno napisati.
TRETJI DAN
1. Uvod v ZUS-1
Namen in pomen upravnega spora v pravnem sistemu. / Zgodovinski razvoj upravnega spora v Sloveniji. / Vloga ZUS-1 pri zagotavljanju zakonitosti delovanja upravnih organov.
2. Osnovni pojmi in temeljna načela upravnega spora
Opredelitev upravnega spora. / Vrste odločb in aktov, ki so predmet upravnega spora. / Temeljna načela ZUS-1: Načelo sodnega varstva pravic. / Načelo kontradiktornosti. / Načelo ekonomičnosti in hitrosti postopka. / Načelo javnosti obravnav.
3. Udeleženci v postopku:
Tožnik: Kdo lahko vloži tožbo? / Pravica do sodnega varstva. / Toženec: Upravni organ ali drugi organ, ki je izdal akt. / Vloga sodišča: Organizacija in pristojnost upravnega sodišča. / Vloga višjega sodišča in Vrhovnega sodišča RS.
4. Predmet in postopek upravnega spora
Upravni akti, zoper katere je mogoče vložiti tožbo. / Redni upravni spor / Izredni upravni spor. / Začetek postopka. / Potek postopka do odločbe sodišča.
5. Pravna sredstva v upravnem sporu
Pritožba na višje sodišče. / Postopek pred Vrhovnim sodiščem RS.
Zaključek in razprava – čas namenjen vprašanjem udeležencev
Kurikulum
- 1 Section
- 0 Lessons
- 4 h
- dr. Aleš KobalDr. Aleš Kobal je izredni profesor na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru in strokovnjak s področja upravnega prava in finančno davčnega prava. Je eden izmed izpraševalcev strokovnega izpita iz upravnega postopka, ki ga izvaja Upravna akademija Direktorata za kakovost Ministrstva za javno upravo. ki ga izvaja0